Azerbaycan Türkleri

Bugün Türkiye’de Azerbaycan denildiği zaman ilk olarak Sovyetler Birliği’nin dağılışı ile birlikte 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden doğu komşumuz akla gelmektedir. Yalnız özellikle son dönemde alışılagelmiş bir şekilde “Azeri” kelimesi bir milleti ifade eder haldedir. Oysa Azeri diye bir millet yoktur ve hiç olmamıştır. Azerbaycan, nüfus bakımından büyük çoğunluğuyla Oğuz olan, bir kısmı da Kıpçak Türklerinden gelen bir Türk topluluğunun yaşadığı yurdun adıdır. Burada yaşayan Türklere, yerleştikleri yurdun adı itibarıyla da olsa “Azeri” ya da “Azeri Türkü” demektense “Azerbaycan Türkü” denilmesi daha uygun olur.

Azerbaycan Türklerinin bir bölümü, yani Aras nehrinin kuzeyindekiler bağımsız olarak yaşamakta geriye kalan ve çok daha büyük bir nüfusu oluşturanları ise İran hakimiyeti altında yaşamaktadırlar. Azerbaycan’ı siyasi sınırlar yüzünden iki bölümde mütalaa etmek mümkün değilse de, biz Azerbaycan Türkleri dediğimizde bugünkü İran siyasi sınırları içindeki Azerbaycan Türklerini kastetmekteyiz. İran hâkimiyeti altında bulunan ve Türklerin çoğunlukta bulunduğu bölgeye Güney Azerbaycan diyoruz. Güney Azerbaycan bugün Batı Azerbaycan, Doğu Azerbaycan, Hemedan, Zencan, Erdebil, Gazvin, Gilan idari bölümlerine ayrılmış olup Türkiye ve Hazar Denizi arasında uzanmaktadır. Dağlık alanlar bölgede geniş bir yer tutar. Tebriz’in güneyindeki Sehend Dağı (3700 m) ile Erdebil’in batısındaki Selselan Dağı (3800 m) bu bölgedeki en yüksek yerlerdir. Acıçay, Dehharkan, Sefidrud, Merdirud, Çıgatu (Zerinerud), Nazlıçay, Gadar (Kader), Zuluçay gibi akarsular ise Güney Azerbaycan’ın belli başlı akarsuları olarak karşımıza çıkar ancak bunların çoğu kurak geçen yaz aylarında kurumaktadır. Van Gölü’nün bir buçuk katı olan Urmiye Gölü (5775 km²) Güney Azerbaycan’ın önemli bir parçasını teşkil eder. Güney Azerbaycan coğrafyasının bu yüksek yapısı iklimlerin de oldukça sert geçmesinde etkilidir. Bunun dışında Hoy, Selmas, Urmiye ve Sulduz gibi ovalar oldukça bereketlidir ve bu yüzden Azerbaycan’ın nüfus bakımından en yoğun bölgelerini oluşturur.

Bugün Azerbaycan Türklerinin bölgedeki nüfusları 20 – 25 milyon arasında tahmin edilmektedir. Jeopolitik durumu dikkate alınırsa bölge 200.000 km²’dir. Tebriz, Erdebil, Hoy, Urmiye, Selmas, Maku, Meraga, Astara, Culfa, Merend, Halhal, Soğukbulak, Bicar, Zencan, Mahabat, San’an-Taç, Enzeli, Reşt gibi şehir ve kasabalar bu bölge içinde kalmaktadır.

Bu coğrafyaya yoğun olarak Türk göçlerinin Selçuklular ile birlikte başladığı bilinmektedir. Sultan Melikşah zamanında Oğuzlar Azerbaycan’a gelip Gence, Hoy, Urmiye ve Hemedan’a yerleştiler.

Eski bir ülke olan Azerbaycan birçok kavim ve milletlerin hakimiyetinde bulunmuştur. 1800’lü yıllara kadar bir idare altında bulunan Azerbaycan toprakları bu dönemde meydana gelen olaylar ve yapılan anlaşmalarla İran ve Rusya arasında, Aras nehri sınır olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Şimdi Güney Azerbaycan’da yaşayan Türklere değinilecektir.

Azerbaycan
Azerbaycan
 width=
Azerbaycan

 

Total
0
Shares
Comments 11
 1. Selam olsun bütün dünya TÜRK´lügüne. Selam olsun Türk´lük aski ve atesi ile yananlara. Ben suna inandim ve de hala inaniyorumki, bütün Türk´ler birlesecekler ve Büyük Türk dünyasi kurulacak. Her yerde ve her zaman Türk´lerle savas ve carpisma olabilir. Bu büyük vatan olmanin sancilaridir. Dünyaya bir kez daha hükmedecegiz. Buna caulcular güler gecer, ama biz capulcu degiliz. EY TÜRK TITRE VE KENDINE DÖN.

 2. Her fırsatta her konuşmamızda bunu dile getiriyoruz Azeri değil Azerbaycan Türkü diye !

 3. Oğuz Türklerinden olan Güney Azerbaycan kardeşlerimize kucak dolusu sevgi, saygı bizden olsun, tüm Türkler birlik olsun. Var olun…

 4. Ve sizin yazilari bazi sitelerde ve gruplarimda paylaşdim. Biz. Azerbaycan Türküyüz.
  Azeri. Diye bir millet yok.
  O adi. Ve sevmedigim azeri kelmesin. Bü faşist. İranin devleti çikartmiş Türkleri. Güney Azerbaycanda. 35 miliyon Türkü. Azerbaycan. Ve Türkiyeden ayira. Ve düşman yapa. O düşüncesin mezara goturecek bü. Faslar. Ve devletleri
  Yaşasin. Azerbaycan. Türkiye.
  Yaşasin. Türk dünyasi.
  Türk olmak şerefdir

 5. Salam. Men Oküdüm ve çök sevdim yaşa seni. Yaşasin Türk dünyasi. Yaşasin. Azerbaycan Türkiye.
  Ben. Güney. Azerbaycan. Erdebil. Niyar. Türküyem. Türküm.

 6. Salam aleykum.
  Ceddini tanimayan it dalinca geder deye bir dyim var.
  oncelikle bir turk oldugum ucun cox sevinirem.Biz turkler daima merd,cesur olmushuq.Ne yaziq ki , parcala hokm sur siyasetini bizlere de yurudubler.
  Ama cox arzu edirem ki,turk dovletlerinden ibaret birlik yaransin,tebligatlar getsin.Cunki bizden sonraki shecere eslini neslini tanimalidir.Ve ona dayanaraq ireli baxmalidir.Turan ordusu deyilen bir ideya atiblar ortaya.Bunun adi var ama ozunu hele ki goren olduguna shubhe edirem.ama olsa cox yaxshi olardi.
  Inanin qardashlar qudretli,merd cesur bir shecerenin bir hissesi olmaq cox qurur verici bir sheydir.
  Inshallah bir gun yene biz turkler Hun imperatorlugu kimi,Oguzlar kimi Asiya qitesini nezaretimize alib edaletle hokm surerik.

 7. Azerbaycanın CBC telvizyon kanalında tarihimiz, kültürümüz ve dilimiz haqqında daim televizyon proqramları gösteriyorlar.

 8. Tarihimizi eksik ve yanlış öğrendik evet ama nasıl anlatabiliriz gençlere ve bizler nasıl daha iyi ogrenebiliriz. .

 9. ben bunlari okudumgumda turk kardeslerimizin bizim eski tarihimizi unutmadigina seviniyorum ama malesef bunlari bilen cok az kisi var bunlar televziyonda ve baska bir sekilde herkese tanitilirsa kendimi dunyanin en mutlu adami hiss ederim.

Bir yanıt yazın
Önceki
Aynallu

Aynallu

Aynallu, Inallu, Inanlu dili olarak da adlandırılır

Sonraki
Batı Trakya Türkleri

Batı Trakya Türkleri

Günümüzde, Yunanistan sınırları içindeki Batı Trakya bölgesinde yaşayan ve

İlginizi çekebilir