Bilinen En Eski Türk Şairi Aprın Çor Tigin

Maniheist dönem Uygur edebiyatının bir temsilcisi olan Aprın Çor Tigin’in nerede ve ne zaman doğduğuyla, ailesiyle, aldığı eğitimle ya da mesleğiyle ilgili herhangi bir bilgi mevcut değildir. Buna rağmen, adındaki tigin, onun bir taht varisi (şehzade) olduğuna işaret etmektedir.

Kendisiyle ilgili bilinenler,şiirlerinin yazılı olduğu yaprağın başındaki [başlantı] aprın çor [tigin kügi t]akşutları ile her iki şiirinin sonunda yazılmış bulunan [t]ükedi [a]prın çor tigin kügi ifadelerinden ibarettir. Dolayısıyla kaynaklarda, hangi muhitte yaşadığı ya da nerede öldüğüyle ilgili olarak da herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Aprın Çor Tigin, şairi belli ilk Türkçe şiirlerin yazarı olarak kabul edilir ve Maniheist dönem Uygur edebiyatından günümüze ulaşan sekiz şiirden ikisini o yazmıştır.

Şiirlerinden ilki Mani övgüsüyle ilgilidir. “Sevgili” adıyla tanınan diğer şiiri ise, Türk edebiyatının bilinen ilk aşk temalı lirik şiiridir. Şairin Mani övgüsünü konu edinen ilahi niteliğindeki şiiri, dörtlükler şeklinde düzenlenmiştir ve mısra başı kafiyelidir. Toplamda 12 mısradan oluşan bu şiirin her mısrasındaki hece sayısı ortalama 12’dir. “Sevgili” adı verilen diğer şiiri de dörtlüklerden oluşmaktadır ve yine mısra başı kafiyelidir.

Aprın Çor Tigin’in şiirleri Turfan’da bulunan metinler arasında yer almaktadır ve bunlar 24 x 15.5 cm büyüklüğündeki T. M. 419 yer işaretli, bazı kısımları eksik ya da yer yer hasarlı bir kağıt üzerine Uygur harfleriyle yazılmıştır.

Onun Mani övgüsüyle ilgili şiiri ilk olarak transkripsiyonlu bir şekilde, tercümesiyle beraber Albert August von Le Coq, ikinci şiiri ise, aynı şekilde Willy Bang tarafından yayınlanmıştır. Türkiye’de ilk olarak Reşid Rahmeti Arat, Talat Tekin ve Osman Fikri Sertkaya gibi araştırmacılar Aprın Çor Tigin’in şiirleri üzerine inceleme ve değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

Amrak Şiir - Aprın Çor Tigin
Amrak Şiir – Aprın Çor Tigin
Maniye Övdüğü Şiir - Aprın Çor Tigin
Maniye Övdüğü Şiir – Aprın Çor Tigin
İlk Türk Şairi - Aprın Çor Tigin
İlk Türk Şairi – Aprın Çor Tigin
Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Eski Türk Geleneklerine Göre Doğum Tarihlerinin Özellikleri

Eski Türk Geleneklerine Göre Doğum Tarihlerinin Özellikleri

TORUK: (21-31 Mart): İdare sahibi, gururlu, lider, işini hayatı gibi sever,

Sonraki
Hayvan Tözlerinden Devlet Sembollerine

Hayvan Tözlerinden Devlet Sembollerine

Bir devletin, milletin veya belli bir topluluğun simgesi olarak kullanılan

İlginizi çekebilir