Haklarında Bilgi Sahibi Olamadığımız Diğer Türk Halkları

Maalesef bugün itibarı ile haklarında fazla bir bilgiye sahip olamadığımız ancak günümüzde halen mevcudiyetlerini devam ettiren küçük Türk halkları;

–       Zagajlar

–       Delikanlılar  ( İran’da yaşayan Türkçe konuşan küçük halk )

–       Hojballar

–       Kızılbaşlar

–       Koçarlar

–       Mançurya Türkleri

–       Pakistan Timuri Türkleri

–       Samoyetler

–       Soyanlar

–       Tibet Türkleri

–       Tobol – İrtiş Türkleri

 

Total
0
Shares
Comments 2
  1. Sevgili Alican Kahraman,
    Düşüncelerinize katılmama rağmen burada işaret ettiğiniz ve suçladığınız ” sizin nezdinizde de ” ibaresini anlamakta zorlanıyorum.
    Bizim nerede nasıl böyle bir ithamımızı veya yazımızı gördünüz de bizi suçluyorsunuz anlamıyorum ya siz bizi tam anlayamamışsınız ya da ortada bir takım yanlışlar var siz tavsiyem yazılarımızı ve ifadelerimizi daha yakından ve derinden okuyup değerlendirmenizdir.
    Saygılarımızla.

  2. ben diyarbakırlıyım kızılbaşımve özbeöz türkümüçyüz yıldan beri atalarım bu topraklarda tekkelime bile ne dilinden nede özünden birşey kaybetmeden aslını korudu ama katı bir sünni coğrafyada türklüğünü korumasındaki yegane neden alevi kızılbaş olmasıdır nihat çetinkayanın kızılbaştürkler kitabını okuduiseniz binlerce yıllık kelimelerimiz ile binlerce yıllık geleneklerimizin o güzel kitapta yazılanlarla tamamen örtüştüğünü gördüm ancak bu coğrafyada türk olduğum için değil kızılbaş olduğum için ikinci sınıf insanım ülkenin batısına gidiyorum aynı muameleye maruz kalıyorum. Ve ne yazıkki sizin nezdinizdede devletin nezdindede akibetimiz aynı. Kızılbaşlıgımızı dahası türklüğümüzü saklamak zorunda kalıyorum(kalıyoruz)… Siz inadına türkislam sentezine sığındıkça bende inadına yalnızca türklük diyorum. Arabın dinide ‘ALLAHIDA’ bana lazım değil.benim dinimde ‘TANRIMDA’ bana yeter. Benim için türklüğüne sadık kalan biri için dininde mezhebinde hiçbir anlamı yok. Gagavuz türkleride türk ama hıristiyan. Aynı genleri taşıyoruz, aynı kandanız. Bu noktada bile türk islam sentezi çürümüyormu?… Şaman ve budist türkleride düşünün. Sanane kim neye inanırsa inansın önce türklüğün kutsal değerlerini her türke aşılamak lazım. Umarım kırıcı bir yazı yazmadım. Yazdıysamda ne yapayım dost acı söyler..

Bir cevap yazın
Önceki
Eski Türklerin yaşam gücü: Kut

Eski Türklerin yaşam gücü: Kut

Kut; Türk, Moğol ve Altay inancında kutsal enerji, yaşam gücü anlamında

Sonraki
Gök Tanrı İnancının Kutsal Ögeleri

Gök Tanrı İnancının Kutsal Ögeleri

Gökteki Kutsal Nesneler Güneş, ay, ateş ve su, Tengri’nin kudretinin

İlginizi çekebilir