Frigyalılar

Frigya

Frikyanın en eski oturanları Etilerle beraber gelmiş olan Türk kabileleridir.

Bunlar, Çanakkale ve İstanbul Boğazından geçerek gelen aynı ırktan Trakolarla karışmışlardır.

Trakolar ilk defa milattan 3000 sene kadar evvel birinci Turova (Troie) şehrini yapmışlar ve orada bir hükümet kurmuşlardı.

Frikya ismi, Anadolu’ya geçen Trako kabileleri içinde hakim kabilenin ismine nispetle verilmiş olmalıdır. Kıtaya bu ismi veren kabilenin ilk geçenler mi yoksa müteakiben gelenlerden mi olduğunu henüz bilmiyoruz.

Bilinen şudur ki, Tuna yalısı ve Trakya tarafından muhtelif devirlerde birçok insan kitleleri boğazdan geçerek Anadolu’ya girmişlerdi. Bunlar bir taraftan Turova’yı evvela tahrip ve sonra yeniden bina ederek araya hakim olmuşlar, bir kısmı da Frikya mıntıkasının diğer kısımlarında Frikya krallığını kurmuşlardır.

Türk Tarihinin Ana Hatları Kitabından

Yazılıkaya
Yazılıkaya

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazılıkaya

Yazılıkaya

 

 

AT ESİÇ OZ [ (BEDENDEN) ATILARAK (CENNETTE) YER ALAN] AT ERİK ESİT [ ATILMA ERKİ SAHİBİ] UÇUB İTİGÜW [ UÇURULMAK SURETİYLE] AP-AT EBİNİZ [ APARILARAK , (GÖTÜRÜLEREK)] EMİN ELİTİS [ İLETİLMİŞ OLAN (YANİ TANRI’SINA KAVUŞMUŞ OLAN KİŞİ] AP AT EBİT [ (VÜCUTTAN) ATILARAK APARILMA DÜZENİNDEKİ ] ÖG ESİTİC İS EBİT [ İŞBU KRAL CANI] ÖTÜK ESİÇ İS [ (ÖBÜR DÜNYAYA) GEÇMİŞ CANDIR] UÇUD AT UÇ OZ [ ÇÜNKÜ O, UÇUD ( TANRI TARAFINDAN TAYİN EDİLMİŞ OLAN LİDER ) İDİ VE ATILARAK UÇMAK SURETİ İLE (CENNETTE) YERİNİ ALMIŞ ? ] ÖK ÖTÜK AT [ RABBE GEÇMEK ÜZERE (VÜCUTTAN) ATILMA] EMİÇ- EMİÇ [NASİBİNE ERİŞİLEN] EBİT ESİNÇ [ DÜZENDEKİ] ÖG ERİN [ KRAL OLARAK] ESİTİBİN ONÇ [BİLİNEN] İK USUN [İKİLİ VÜCUT] İS A İTÜ [ “CAN EDİLMİŞTİR, (CAN HALİNE GETİRİLMİŞTİR)] ATAB UÇA ONUNÇ [ (VÜCUTTAN) ATILARAK UÇMAYA MUVAFFAK OLMUŞ OLMASI HASEBİYLE] ONÇ ESİKİÇÜ [BU ŞEKİLDE BİR TECELLİ İLE]

Okuyan : Sn. Kazım Mirşan

Midasta Sunak
Midasta Sunak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Urum Türkleri ( Hırıstiyan Türkler )

Urum Türkleri ( Hırıstiyan Türkler )

Urumlar, Türkiye’de çok az tanınan Türk gruplarından biridir

Sonraki
Karyalılar

Karyalılar

Antik yazarların eserlerinde Karlar ve Karyalılar adlı bir halktan sık sık

İlginizi çekebilir