“Resmin Türkçesi” sergisi Türk Dünyası’nın önemli sanatçılarını buluşturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı, iki kıtada yedi ülkeye yayılan Türk dünyası ülkelerinden ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinin yer aldığı “Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması” sergisine ev sahipliği yapıyor. Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde açılan serginin küratörlüğünü, Azerbaycan’ın “Yaşayan mirası” olarak bilinen ressam Sakit Mammadov üstleniyor.

Sergide; Özbekistan’dan Akmal Nuridonov ile Alisher Alikulov’un, Azerbaycan’dan Arif Aziz, Refik Aziz ile Sakit Mammadov’un, Kırgızistan’dan Eldar Aitmatov, Yuristanbek Shygaev ile Musakeev Temirbek’in, Kazakistan’dan Sembigali Smagulov’un, Türkmenistan’dan Hüssein Husseinov’un, Türkiye’den ise Devrim Erbil, Ergin İnan, Kadir Ablak, Mahir Güven, Süleyman Saim Tekcan ile Yalçın Gökçebağ’ın eserleri yer alıyor. 3 Temmuz’a kadar ücretsiz görülebilecek sergiyi, küratörü Sakit Mammadov ile konuştuk.

Serginin çok güzel bir adının olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Mammadov, “Biz kültür insanlarının tek bir dili var, o da sanat dilidir. Sanat, dünya dilidir. Tüm dünya ressamları kardeştir. Bu serginin en gurur verici yanlarından biri dedelerimizin kültürünü İstanbul’a getirmiş olmamız. Çok sevindirici bir buluşma yaşıyoruz bu sergiyle. Ve inanıyorum ki bu bizim tek sergimiz olmayacak, devamı gelecek.” Sergi aynı zamanda Türk kimliğinin etrafında üretim yapan sanatçıların birbirlerinin eserlerini tanıması için de vesile. Mammadov bu amaçla bir akademi kurmayı planladıklarını açıklıyor: “Türk dünyasının akademisini hayata geçirmek istiyoruz. Önemli sanatçılar akademinin üyesi olacak ve etkileşimle üretim çoğalacak.” Coğrafi yakınlığın ve ortak kimliğin sanatsal üretimlere yansıması konusunda ise Mammadov, Türk sembollerinin Türk Cumhuriyetlerinde üretim yapan sanatçıların çalışmalarında sıkça görüldüğünü söylüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Araz Elses | Çoban qızı

Araz Elses | Çoban qızı

bir çoban qızını gördüm bulaq başında, ay aman

Sonraki
TURAN | ER TURAN

TURAN | ER TURAN

Qayta oralsın ulı künderĞunnıñ Alla ğumırın berBölingendi böri jeydiBirigiñder,

İlginizi çekebilir