Ege Üniversitesi ile Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi protokol imzaladı

Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda yurt dışındaki üniversitelerle iş birliklerini artırmaya devam ediyor. Özellikle Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler kuran Ege Üniversitesi, çift diploma programlarına bir yenisini daha ekledi. Türk Yükseköğretiminde bir ilk olan Çift Diploma Programını,  Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi iş birliğiyle başarılı bir şekilde sürdüren Ege Üniversitesi, şimdi de programı, Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ile uygulamaya geçiriyor.

Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ile Ege Üniversitesi arasında Bahçe Bitikleri alanında “Uluslararası Çift Diploma Lisans Eğitim ve Öğretim Programı Tesisine İlişkin Protokol” imzalandı. Çevrimiçi gerçekleştirilen protokol imza törenine EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Prof. Dr. Banu Yücel ve Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Islamov Sohib Yaxshibekovich katıldı.

Protokol ile ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Uluslararasılaşma vizyonumuz doğrultusunda Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ile yaptığımız protokol ile Özbek öğrenciler, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde,  Bahçe Bitkileri alanında eğitim görecekler. Bu protokol, Özbekistan ile lisans düzeyinde yapılan ilk çift diploma anlaşması olma özelliği  taşıyor. Protokolümüz ile öğrencilere kaliteli eğitim vererek rekabeti ve uluslararası iş gücünü artırmayı hedefliyoruz. Her yıl 30 Özbek öğrenci programa dahil olarak ilk yıllarında Özbekistan’da 2, 3 ve 4’üncü yıllarında ise tüm bölümleriyle tam akreditasyona sahip Ziraat Fakültemizde eğitim alacaklar. Özbek öğrenciler, ayrıca Türkçe eğitimi görecek. Çift diploma programı, üniversitemizin Bahçe Bitkileri bölümüyle eş zamanlı ve eş değer olarak yürütülecek. Mezun olan öğrenciler her iki kurumdan da diploma sahibi olarak ‘Ziraat Mühendisi’ unvanı alacaklar. Bunun dışında Ar-Ge çalışmalarının oluşturulması, araştırma-inceleme ve uygulamalara yönelik faaliyetlerin yürütülmesi gibi konularda iki eğitim kurumu iş birliği içerisinde olacak. Ege Üniversitesinin dünyaya açılımı hızla devam ediyor. Protokolün her iki ülke ve üniversite için hayırlı olmasını diliyorum. Destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Islamov Sohib Yaxshibekovich ise, “Bu protokolü yapmış olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu proje, Özbekistan ve Türkiye arasındaki pek çok iş birliği için başlangıç olacak. Ege Üniversitesi ile diğer bölümlerle de  pek çok yeni proje yapmayı hedefliyoruz. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri Özbekistan’a bekliyoruz” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Özbekistan ve Kırgızistan acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliği güçleniyor
Özbekistan ve Kırgızistan acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliği güçleniyor

Özbekistan ve Kırgızistan acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliği güçleniyor

İki kardeş ülke olan Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki işbirliği artarak

Sonraki
Türk dünyasının gözü Türkiye’deki seçimlerdeydi

Türk dünyasının gözü Türkiye’deki seçimlerdeydi

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan, Türkiye'deki

İlginizi çekebilir