Bağımsız Tataristan hükumeti, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nü andı!

Bağımsız Tataristan hükümeti, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nü andı!

Bağımsız Tataristan hükümeti, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 79. yıl dönümünü andı.

Bağımsız Tataristan Hükümeti, Kırım Tatarlarının yok edildiği günde üzüntü ve dualarla kardeşlerini andığını söyledi. Hükümet, “Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve mağfiret, geride kalanlara ise sağlık, afiyet ve düşmana karşı zafer diliyoruz!” dedi.

Kırım Tatarlarının bu acı gününde birlik mesajı veren Bağımsız Tataristan hükümeti, “Sizlerle birlikte, (Kırım) Tatarların trajik bir şekilde yok edildiği 18 Mayıs tarihini, masum bir şekilde hayatını kaybeden kardeşlerimiz için üzüntü ve dualarla anıyoruz” dedi.

Bağımsız Tataristan Hükümeti, yapılan insanlık dışı ve ahlaksız eylemleri unutmayacağını ifade etti. Kırım Tatarlarının yaşadığı zulme iştirak edenleri ve yapılanları kınadığını vurgulayan hükümet, suça iştirak edenlerle aynı safta yer almadıklarının altını çizdi.

Rus işgalcilerin, Tatarlar arasında bölünme yarattığını ifade eden Bağımsız Tataristan Hükümeti, “Düşmanın bölünmemize sevinmesine izin vermemeliyiz. Sinsi ve güçlü zorbaya karşı asil ve haklı mücadelenizle tam bir dayanışma içinde olduğumuzu beyan ederiz” dedi.

Kırım Tatarlarının daha fazla deneyime sahip olduğunu ifade eden Bağımsız Tataristan Hükümeti, öğrenmeye hazır olduklarının da altını çizdi. Hükümet, “Ne kadar aklı başında insanlar ve hareketler bir arada savaşırsa, kötülüğü yenmek o kadar kolay olacaktır” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Kırgızistan’da plastik kirliliğiyle mücadele eğitimi
kirgizistan-da-turist-agirlayan-koylulere-plastik-kirliligiyle-mucadele-ogretili

Kırgızistan’da plastik kirliliğiyle mücadele eğitimi

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), “Sürdürülebilir turizm, plastik

Sonraki
Wagner ayaklanması dünya basınında: Husumet açık çatışmaya dönüştü

Wagner ayaklanması dünya basınında: Husumet açık çatışmaya dönüştü

Rusya'daki Wagner ayaklanması başta ABD basını olmak üzere dünya basınında geniş

İlginizi çekebilir