Galatasaray’dan TFF’ye öneri: Türk Cumhuriyetleri yabancı sayılmasın

Milli arada 6 Şubat tarihli deprem felaketlerinin yaralarını sarmak maçıyla Azerbaycan ekibi Karabağ ile el ele veren Galatasaray, dostluk mücadelesi olmasına rağmen kapalı gişe oynanan maçın hem öncesi hem sonrasında büyük ilgi görmesiyle birlikte bir süredir çalışma yürüttüğü proje için de düğmeye bastı.

Galatasaray, TFF’nin kapısını çalarak Türk Cumhuriyetlerine dair bir öneride bulunacak. Sarı-kırmızılılar, Türk Cumhuriyetlerinin vatandaşlığına sahip futbolcuların, Spor Toto Süper Lig’de yabancı değil, yerli kontenjanından sayılmasını önerecek.

Portekiz ve Brezilya örnek gösterilecek

Habertürk’ten Çağatay Çelik’in haberine göre,Bir süredir bu doğrultuda çalışmalar yapan Galatasaraylı idareciler, TFF’ye Portekiz ve Brezilya arasındaki ilişkiyi örnek gösterecek.

Portekiz ve Brezilya arasındaki özel anlaşmalara göre her iki ülke vatandaşlarının, her iki ülke arasında vize almadan serbestçe hareket edip, herhangi bir çalışma iznine gerek duymadan çalışmalarına olanak tanıyor. Bu anlaşma yüzlerce futbolcuyu da doğrudan etkiliyor.

Brezilyalı futbolcular, tarihsel ve kültürel nedenlerden dolayı Portekiz’de yabancı statüde sayılmıyor. Portekiz’in Brezilya’da üç yüzyılı aşan süre boyunca sömürgeleştirme politikası bulunurken kolonyal dönemin ardından ise iki ülke arasında dil, kültür ve vatandaşlık haklarında anlaşmaya gidildi.

Dünyanın yurt dışına en çok futbolcu ihraç eden ülkesi olan Brezilya’nın en çok oyuncu gönderdiği ülke de yine Portekiz oldu. FIFA ile organik bağı bulunan Uluslararası Futbol Araştırmaları Merkezi’nin (CIES) raporuna göre Brezilya’dan yurt dışına çıkan 1219 futbolcunun 231’inin adresi Portekiz oldu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Kritik Hedef: Kırım

Kritik Hedef: Kırım

Ukrayna, Rusya’yla savaşta dönüm noktası olan Buça Muharebeleri’nin 1

Sonraki
Ermeni işgalinden kurtarılan bölgede bir Azerbaycan askeri şehit oldu

Ermeni işgalinden kurtarılan bölgede bir Azerbaycan askeri şehit oldu

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Terter ilinin 2

İlginizi çekebilir