Cihat Yaycı’dan Çeviköz’e Kıbrıs tepkisi

Emekli Büyükelçi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış politika başdanışmanı Ünal Çeviköz, İsviçre basınına verdiği demeçte, “Ankara’nın Kıbrıslı Türklerin içişlerine, Atina’nın da Kıbrıslı Rumların içişlerine karışmaması gerekli” dedi.

CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış politika başdanışmanı Ünal Çeviköz, İsviçre’de Almanca yayın yapan Neue Zürcher Zeitung (NZZ) gazetesine konuştu. Çeviköz, Kıbrıs meselesine ilişkin çözümün adada yaşayan Rum ve Türk halkı tarafından bulunması gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Yunanistan’ın Kıbrıs’ın içişlerine karışmaması gerektiğini belirten Çeviköz, şunları söyledi:

“Önce güveni geri kazanmalıyız. O zaman zor konuları da çözebiliriz. Kıbrıs’a gelince, çözümün adadaki iki toplum tarafından bulunması gerekiyor. Bizim tavrımız, Ankara’nın Kıbrıslı Türklerin içişlerine, Atina’nın da Kıbrıslı Rumların içişlerine karışmaması gerektiğidir.”

Çeviköz ayrıca Türkiye’nin AB üyesi olmayı yeniden önemseyeceğini de ifade etti.

CİHAT YAYCI’DAN İTİRAZ VAR

CHP’li Çeviköz’ün Kıbrıs’a yönelik sözlerini HABER7’ye değerlendiren İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi, Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı bu sözlere tepki gösterdi.

Yaycı, şahsi olarak kimsenin hakkında konuşmadığının altını çizerek “Atatürk” örneğiyle yaptığı konuşmada şu sözleri sarf etti:

“Ben gerçek bir Atatürkçüyüm. Atatürk’ün Kıbrıs’a verdiği önem ortadadır. Kıbrıs’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği için çok önemli olduğunu, sürekli ilgi göstermemiz gerektiğine dair çokça sözü vardır. Ben bir Atatürkçü olarak en azından bir kere Kıbrıs’ta ve Kıbrıs’taki soydaşlarımızla çok yakından ilgilenmemiz gerektiğini ve orada varlığımızın bulunması konusunda hassas olmamız gerektiğini bir Atatürk mirası olarak algılıyorum.

1937’de, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, subaylarına, ‘Kıbrıs belki Misakı Milli sınırları dışında kalmıştır ama bizim için çok önemli bir adadır. Düşman eline geçmemesi lazım yoksa bütün ikmal yollarımız kapanır’ demiştir.”

Türkiye’nin Kıbrıs politikasının hukuki temellerine vurgu yapan TURKDES Başkanı Yaycı, tarihi verilerle desteklediği konuşmasında şöyle konuştu:

“Hukuken Lozan’ın 16’ıncı maddesi gereğince 1952’den itibaren hukuki açıdan 1959-1960 anlaşmaları da dikkate alındığında Türkiye’nin KKTC’den ilgisini kesmesi ve orayı kendi haline bırakması hukuken de mümkün değildir. Diğer yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu 1983’tür ancak kuruluşunun temeli 1974 Kuzey Kıbrıs Barış Harekatı’dır. 1952’den 1974’e kadar katilama değil, soykırıma uğrayan Kıbrıs Türkleri, 1974’ten sonra Türkiye’nin arkalarında durmasıyla Rum tarafından taş atılması suretiyle burun kanama hadisesi bile yaşanmamıştır.

Adanın nüfusunun %30’undan fazlasını oluşturan Türkler, 1974’e gelindiğinde adanın %3’ünde dağlarda yaşamaya mahkum edilmiş, tek suçları Türk olma gibi aç, susuz ve eğitimsiz olarak dağlarda yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Onları bu durumdan kurtaran Türkiye’dir. Şimdi tekrar Türkiye’nin onları kendi hallerine bırakması demek, Rum’un, Yunan’ın eline bırakması demektir.”

“TÜRKLER İÇİN KIBRIS SORUNU YOKTUR”

Doç. Dr. Cihat Yaycı, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in “Kıbrıs Helenizmi 1974’ten beri acı çekiyor” söylemine atıf yaparak, Kıbrıs’ı Yunanlaştırma politikasına değindi. Yaycı, “Kıbrıs sorunu” denilen argümanın; adanın Rum yönetiminde olup olmaması, Yunanistan’a bağlanıp bağlanmaması, adanın Rumların yönetimine geçip geçmemesi ve Türkiye’nin çekilip çekilmemesiyle ilintili olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs Türkleri için artık Kıbrıs sorunu yoktur.” ifadesini kullanan Yaycı, Kıbrıs halkının 1974’ten beri barış ve güvenlik içinde yaşadığını ve kendi devletini kurduğunu hatırlattı.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, “1829’dan beri adanın Yunanistan’a bağlanmasını isteyen Megali İdea çerçevesinde Yunan yönetiminde hükümetler değişse de bu politika değişmemiştir. Hala adanın Yunanistan’a bağlanmasını istemektedirler. Zaten konu da budur. 1952’de bizim müdahil olduğumuz, 1947’de, 1928’de adanın sürekli Yunanistan’a bağlanması için Birleşmiş Milletler’e başvuran Yunanistan’dır.” hatırlatmasını yaptı.

BU SÖYLEM YUNAN SÖYLEMİ

Cihat Yaycı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi biz bunu ‘Kıbrıs’ta iki topluma bırakalım’ dediğimiz an, KKTC’yi resmen ‘kapatalım’ demektir bu. Onu Türk milleti asla affetmez. Bunlar Rum ve Yunan söylemleridir. Bunlar kabul edilemez şeyledir. Türkiye bunca şehit vermiştir. Kıbrıs Barış Harekatı yüzünden 1974 sonrasından itibaren Türkiye sürekli ambargo yemiştir. Doğu Akdeniz meselesi ve Kıbrıs meselesi nedeniyle hala ABD’den yaptırım uygulanmasına maruz kalmasına devam etmektedir. Türkiye bu kadar fedakarlık yaptıktan sonra Türk halkı bu kadar boğazınsan kesip canını kanını verdikten, bütün bu ambargolara karşı koyduktan sonra birisinin çıkıp ‘Biz Kıbrıs’ı terk ediyoruz. Buradan çıkıyoruz’ demesi onurlu bir Türk’e, Atatürkçü bir Türk’e yakışmaz ve sindirilemez.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Tahıl koridoru toplantısı 10-11 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak
tahil-koridoru-toplantisi-10-11-mayis-ta-istanbul-da-yapilacak

Tahıl koridoru toplantısı 10-11 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında Tahıl Anlaşması’nın uzatılmasını da

Sonraki
Kars’ta Haydar Aliyev Tatbikatı devam ediyor

Kars’ta Haydar Aliyev Tatbikatı devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Kars'ta

İlginizi çekebilir