Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever

Teknofest’e katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye‘nin ilk uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever olduğunu açıkladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan, “Ülkemize milletimize ve ordumuza hizmet eden yerli milli şirketler varken Amerikan firmalarının reklam ajanslığına soyunmanın adı mandacılıktır. Bay bay kemal senin o görüştüğün kişiler benimle görüştü. Türkiye‘de böyle bir yatırım yapma arzularının olduğunu söylediler. ‘Buyurun gelin’ dedim. O gün bugün biz bir daha görmedi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Teknofest 2023’e katıldı. Alanı dolduran kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah bu yıl da İstanbul Teknofest bir başka güzel. Buradan sizlerin vasıtasıyla ülkemizin 81 vilayetindeki tüm genç yüreklere selamlarımı gönderiyorum. Gönül coğrafyamızın dört bir yanındaki gençlerimizi buradan bir kez daha selamlıyorum. Dünyanın bir numaralı havacılık uzay ve teknoloji festivali Teknofest’te sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Türkiye‘nin farklı şehirlerinden Teknofest’e teşrif eden gençlerimize hoş geldiniz diyorum. Teknofest artık kendi alanında bir markaya dönüştü. Geçen sene Bakü’de can Azerbaycan’lı gençlerimizle Teknofest sevincini yaşadık. Ülkemizin farklı illerinde teknolojiye, bilime meraklı gençlerimizle bir araya geldik. Bu yılki teknoloji bayramımızı önce İstanbul’da, ardından inşallah Ankara’da yapıyoruz. Milli teknoloji hamlemizin somut örneklerinin sergilendiği Teknofest’in ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Maşallah başvuran takım sayısı her sene artıyor. 2018 yılında 4 bin 33 başvuru ile ‘bismillah’ demiştik. Bu yıl 333 bin takım, 1 milyon yarışmacı başvurusuna ulaştık. Yarışma kategori sayısı da 14’ten 41 ana ve 102 alt kategoriye çıktı. Katılımların artması ile birlikte ödül ve teşviklerimizin meblağı da yükseldi. Toplam 4 milyon lira ödül ve destek rakamı ile başlayan süreç 44 milyon lirayı buldu. Rekorların ve ilklerin festivali olan Teknofest’in önümüzdeki dönemde başarı çıtasını daha da yukarı taşıyacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de teknoloji ekosistemi inşa etmek için büyük çaba harcadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Gençlerimizin hayallerinden korkusuzca gidebileceği bir iklimi ülkemizde kurmak için çok mücadele verdik. İşte bugün yıllar önce diktiğimiz fidanların kök saldığını görmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Bugün burada sadece Türkiye yüzyılının mimarları yok. Burada aynı zamanda geleceğin Hazerfen Ahmet Çelebileri, Ali Kuşçuları var. Burada hayalleri yarım kalan Vecihi Hürkuşlar, Nuri Demirağlar, Şakir Zümreler var. Burada okuyan, araştıran, ülkesi ve vatanı için yüreği çarpan yarının bilim adamları, mühendisleri, girişimcileri var. Aynı zamanda burada çok değerli dünürüm rahmetli Özdemir Bayraktarları var. Varisleri değerli Canan yengem var. O da bu işin bütün muhasebatını bizzat tutmuş bir anne, bir eş. Böyle bu işi yürüttüler. Öbür taraflarda kardeşlerin bu işe sahip çıkışları. Rabbim hepsinin yolunu, bahtını açık etsin” şeklinde konuştu.

“Bunun adı mandacılıktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında Türkiye’nin ilk uzay yolcularını da açıklayarak şunları söyledi:

“Bundan 2 sene önce küresel uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak milli uzay programını açıklamıştık. Uğun bu hayalleri gerçeğe dönüştürme yolunda önemli adım atıyoruz. Mayıs ayında başlattığımı süreçte bir asil bir yedek olmak üzere iki uzay yolcumuzu belirledik. Öncelikle uzay yolcusu olmak üzere başvuruda bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Binlerce talipli arasından uzay yolcusu olma hakkını kazanan akradaşlarımızı da tebrik ediyorum. Türkiye’nin nişanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız uluslararası uzay istasyonunda 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymeti üniversite, araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek. Yedek adayımız da bir yörünge altı uçuşu gerçekleştirerek eğitimini pekiştirecek. Uzay yolcumuzun uzay ile buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Vakit geldi. Türkiye’nin gücünün ve kararlılığının sembolü olacak bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak uzay yolcularımızı tanıma vakti de geldi. Uluslararası uzay istasyonuna gidecek Alper Gezer Avcı kardeşimiz hava kuvvetleri komutanlığımızda önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever kardeşimiz Roketsan’da uzay fırlatma sistemleri alalında çalışan bir sistem mühendisimiz. Her iki kardeşimizin görevlerini en güzel şeklide yerine getireceklerinden hiçbir şüphe duymuyorum”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki
Azerbaycan’dan deprem bölgesine 1000 konut

Azerbaycan’dan deprem bölgesine 1000 konut

Kahramanmaraş'ta 24 derslikli Haydar Aliyev İlkokulunun temel atma törenine

Sonraki
Türkiye-Azerbaycan arasında 5 milyar dolarlık dış ticaret hedefleniyor

Türkiye-Azerbaycan arasında 5 milyar dolarlık dış ticaret hedefleniyor

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki güçlü bağlara yeni bir halka eklendi

İlginizi çekebilir