Çin'in Uygur Türklerini zorla çalıştırması ile ilgili yeni rapor yayımlandı!

Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırması ile ilgili yeni rapor yayımlandı!

Çin, Doğu Türkistan’daki pamukları, toplama kampında işkence ve soykırım uyguladığı Uygur Türklerine toplatıyor. Konuyla ilgili kanıt niteliğinde yeni bir rapor yayımlandı.

Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı kıdemli Çin araştırmacısı ve Alman Antropolog Dr. Adrian Zenz, Doğu Türkistan ve Özbekistan’da Pamuk Hasadında Zorlayıcı İşgücü: Devlet Destekli Zorla Çalıştırmanın Karşılaştırmalı Bir Analizibaşlıklı bir rapor yayımladı.

“YAŞLI UYGUR TÜRKLERİ BİLE PAMUK TOPLAMAYA ZORLANIYOR”

Zens rapor ile ilgili, “Doğu Türkistan pamuğuyla ilgili yeni hakemli araştırmam, yaşlı Uygurların bile pamuk toplamaya zorlandığını, Uygur Türklerinin sözde ‘düşünce eğitimi’ ile karşı karşıya kaldığını, makineli hasat yerine zorunlu Uygur işçiliğini kullandığını ve Pekin’in iddialarına rağmen zorla toplamanın devam ettiğini ortaya koyuyor. Ayrıca Doğu Türkistan’daki ‘Çin devlet destekli zorla çalıştırılmasının ardındaki faktörlerin’, ilk kez kavramsal incelemesini yürütüyor” ifadelerini kullandı.

ÇİN YÖNETİMİNİN HEDEFİ UZUN VADELİ

Bölgedeki Çin devleti destekli zorlayıcı emek sömürüsünün şiddetle kınandığı raporda, Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki ekonomik ve uzun vadeli siyasi hedefleri, pamuk toplama ve ilgili endüstrilere Uygur Türklerinin zorla transferlerinin uzun süre devam edebileceği bildiriliyor.

“UYGUR TÜRKLERİNİN EMEĞİ SÖMÜRÜLMEYE DEVAM EDİYOR”

Zenz ayrıca, “Pekin, pamuk hasadı yapmak ve ekonomik kazancını artırmak için Uygur emeğini sömürmeye devam ediyor. Bu vahşetteki tüketici suç ortaklığını sona erdirmek için koordineli uluslararası çabaların zamanı geldi. Özellikle, Avrupa Birliği, yalnızca küresel tedarik zincirlerinde yaygın zorla çalıştırma biçimlerine karşı koymakla kalmayıp, aynı zamanda devlet destekli sistematik Uygurları zorla çalıştırmayı etkili bir şekilde hedef alan bir araç geliştirmelidir” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki
Türkiye dünyanın en çok turist ağırlayan 4. ülkesi oldu
turkiye-dunyanin-en-cok-turist-agirlayan-4-ulkesi-oldu

Türkiye dünyanın en çok turist ağırlayan 4. ülkesi oldu

2022’de 963 milyon kişi seyahat ederken, toplam harcama miktarı 1 trilyon

Sonraki
Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki işbirliği artıyor
Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki işbirliği artıyor

Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki işbirliği artıyor

Türkmenistan ve Kazakistan Hükumetler Arası 12

İlginizi çekebilir