Çin Seddinden Han Çinlilerinin başkenti Şian’a

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu Zaman Yolcusu – Türklerin İzinde Belgeseli, “Keşifler” isimli üçüncü sezonunda, bu bölümde Çin’e gidiyor. Üçüncü sezonu 10 bölümden oluşan Zaman Yolcusu – Keşifler belgeseli, Türk dünyasında az bilinen arkeolojik ve tarihi keşifleri ekrana taşıyor. Bu bölümde, tarihi İpek Yolu’nun başlangıç noktası olan Şian (Xi’an) kenti konu ediliyor. Çin’in merkezinde yer alan Şian’da ilk imparatorun piramidal mezarı, dünyaca ünlü “Terracota Askerleri” ve ülkenin en eski camisi ekrana geliyor.

Kadim Türk tarihinin az bilinen kısımlarının da işlendiği “Zaman Yolcusu – Keşifler”de, Çin’le birlikte Moğolistan, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, İran ve Irak’ta yapılan aktüel çekimlere ek olarak, Türk tarihine ilişkin bu ülkelerin müzelerinde bulunan eser ve objeler de ilk defa izleyicilerle buluşuyor.

Tuğrul Bey’in Başkentinden Alp Arslan’ın Kabrine Çin’de Göktürk dönemini tarihlendirilen mimari yapılar ve eserler, Moğolistan’da Orhun Vadisi ve Tonyukuk Külliyesi çevresinde yeni arkeolojik keşifler, aynı ülkede Şivet Ulan bölgesinde kadim Türklere ait olduğu tespit edilen tapınak alanı, Kazakistan’da Altın Orda devletinin kuruluş bölgesi ve Cengiz Han’ın oğlu Cuci Han’ın mezarı, Türkmenistan’da Selçukluların tarih sahnesine çıktığı bölgeler, özellikle tarihi başkent Merv’de Sultan Sancar’ın türbesi ve Alp Arslan’ın defnedildiği tahmin edilen külliye alanı, Azerbaycan’da Oğuzların kurdukları beylikler ve eserleri, Irak’ta Selçuklu ve Atabeylikler dönemi yapıların yanı sıra İran’da antik Rey şehri ve Tuğrul Bey’in defnedildiği bilinen türbe belgeselin en dikkat çekici mekanları arasında.

Yine Rekor Uzaklıktaki Mesafeler… Yaklaşık 30 bin kilometre yol yapılarak, iki yıl süren çekimler sonucu ortaya çıkan “Zaman Yolcusu – Keşifler”, bu sezon da heyecan uyandıracak sıradışı görüntüler ve yeni açıklanmış bilimsel raporlardan alıntılarla ekrana geliyor. Görüntü Yönetmeni Ahmet Uçar’a kurgunun ise Cihan Çekiç’e ait olduğu “Zaman Yolcusu – Keşifler” Türk Dünyası tarihinde az bilinenleri en doğru, en anlaşılır ve bilimsel – akademik çalışmaların ekseninden ayrılmadan anlatıyor, aktarıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
İpek Yolu ve Kadim Türkler

İpek Yolu ve Kadim Türkler

Belgeselin bu bölümünde, Çin’in kadim yerleşimlerinden Xi’an ( Şian ) kentinde

Sonraki
Türk Dünyası Çocuk Şenliği, Bursa’da kutlandı.

Türk Dünyası Çocuk Şenliği, Bursa’da kutlandı.

“Türk Dünyası Çocuk Şenliği” 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti

İlginizi çekebilir