Sancak Türkleri

Eski Yugoslavya sınırları içerisinde, bugün kuzeyinde Bosna-Hersek, doğusunda Sırbistan, güneyinde Kosova, batısında Karadağ ile çevrili olan 8687 km2 büyüklüğünde bir vilayet olan Sancak, XV.nci yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girerek Türklerin yerleşmesine sahne olmuştu. Daha sonra 1877-78 savaşı ile Avusturya- Macaristan imparatorluğuna geçici olarak verilen Sancak vilayetinde Türkler, XIX. yüzyılda Rusyanın teşvikleri ile Sırbistan ve Karadağ’ın soykırımına uğramışlardır. İşkence, etnik ayrımcılık ve göçe zorlama sonucu Sancak Türkleri Türkiye’ye göçe başlamıştır.

1980 yıllarında TİTO’nun ölümüyle dağılma sürecine giren Yugoslavya, 1991 yılında parçalanınca Sancak vilayetinde Sırp ve Karadağ zulmü ile Türk kıyımı tekrar başlamıştır.

Bugün 350.000 müslümanın yaşadığı ve Türk-Osmanlı karakterini yansıtmakta olan vilayette Sırp-Karadağ ve Bosna-Hersek arasındaki mücadeleye karşı Türk ve müslümanlar “Sancak Milli Müslüman Meclisi”ni kurarak haklarını korumaya çalışmaktadırlar.

Ancak Sırp ve Karadağ vahşeti Sancak’ta bir türlü son bulmamaktadır. Bunların tek ve öncelikli gayesi Türk ve müslümanları korkutmak, yıldırmak, öldürmek ve göçe zorlamaktır. Bütün bunlara rağmen Sancak Türkleri vatan topraklarında yaşamak, üzere mücadeleye devam etmeye karar vermişlerdir. Atalarının kanıyla sulanmış topraklarım Sırp süngüsü korkusu ile terk etmeye niyeti olmadığını da devamlı açıklamaktadırlar.

 

Total
0
Shares
Comments 1
  1. Türk degildirler, Osmanli hakimiyeti esnasinda islamlastirilmis Sirplardir. Genetik olarak Sirplarla akraba olmalarina ragmen önemli bir kismi kendine cemaat mânasinda Türk demektedir. Dogru ama türkçe bilmezler.

Bir cevap yazın
Önceki
Yakutlar – Sahalar

Yakutlar – Sahalar

Sibiryanın kuzeydoğusunda yaşayan bir Türk boyu

Sonraki
Kırım Tatar Türkleri

Kırım Tatar Türkleri

Kırım Tatarlarının etnik kökeni; tarih boyunca Kırım ve civarında yerleşen

İlginizi çekebilir