Mustafa Kemal Atatürk’ün Soy Ağacı

 

Müslüman Oğuzların, Tanrıdağı ve Karagöz Yörüklerinden olup, Konya ve Aydın yöresine yerleşmiş bulunan isimler, teker teker yazılı bulunmaktadır. Buradaki, 950 tarih ve 82 numaralı l yazıcı defteri ile 1051 tarih ve 469 numaralı il yazıcı defterinde Anadolu’dan Rumeli’ye geçen Türk boy ve ailelerinin isimleri açıkça yazılı bulunmaktadır. Bunların Müslüman Oğuz Türk’ü Yörük Türkmen boylarından oluşan ailelerinin kimler olduğunu kayıtlarda belirtmektedir. İşte bu kayıtlarda, Ulu Önder Atatürk’ün atalarının, Anadolu’dan Konya ve Aydın yöresinden geldiği yazılmaktadır. Atatürk’ün dedeleri; Anadolu’dan Rumeli’ye gidip, Yunanistan’da Manastır Vilayeti’nin derbei bala sancağına bağlı bulunan Kocacık Nahiyesine yerleşen ailelerden olan Hafız Ahmet Alüş Efendi derlerdi. Kocacık Nahiyesinin tamamen Türk’tür. Atatürk kocacık Nahiyesine yerleşen ailelerden olan Hafız Ahmet Efendi’nin torunudur. Hafız Ahmet Efendi’nin saçları kırmızı olduğu için adına; Kırmızı Hafız Efendi; derlerdi. Ulu Önder Atatürk’ün dedesi kırmızı Hafız Efendi kocacık Nahiyesinde ilkokul eğitmenliği yapmakta idi. Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi de bu kocacık nahiyesinde dünyaya geldi.

Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendiye Alüş Efendi derlerdi. Kocacık nahiyesi tamamen Türk’tü. Burada yerleşenlerin çoğu Aydın ve Konya yöresinden gelen Türklerdir. Hatta bu aileler Yörük Türkmenleridir. Bu Yörük Türkmenlerinin Tanrıdağı ve Karagöz olduğu yukarıda adı geçen il yazıcı defterinde kayıtlı bulunmaktadır. Keza yine belgelerde Aktan ve naldöken Yörüklerinde buralarda bulunduğu yazılmaktadır.

Fetihnamelerde, buralardaki Konya Türklerine hudut gazileri ünvanı verildiği yazılmaktadır. Bu Türklere miri, Yörülen Türkmenlerden denilmekteydi. Ulu Önder Atatürk özbe öz Türk olup, Konya ve aydın yörelerinden gitme çok asil bir ailenin evladıdır. Annesi Zübeyde Hanımefendi’nin babası Aydından Selanik’e gitme çok asil bir ailenin evladıdır. Annesi Zübeyde Hanımefendi’nin babası Aydınlıdır.

Total
0
Shares
Comments 14
 1. Merhaba ,
  Ben de yıllar önce okuduğum bir kitapta aynı şekilde 6 kardeş olduğunu okumuştum. Şu an için kitabı ya da kaynağı bulmam çok zor. Genelde okuduğum kitapları elimde tutmam pek, hediye ederim. Kitapta diğer kardeşlerinin çok küçükken öldüğünü yazıyordu. O yüzden bazıları kaynaklarda geçmiyor da olabilir. Ya da benim okuduğum kitap yanlış bir kaynaktı. Onu da bilemem. Zaten düşününce Mustafa Kemal Paşa’nın kaç kardeş olduğu çok da önemli değil, yaptıklarıyla, düşünceleriyle ve bıraktıklarıyla ilgilenmenin yanında. Sitenizi takip ediyorum. Çok güzel, ellerinize sağlık.
  Saygılarımla, Esen kalın.

 2. Vahdettin’in gönderdiği doğru, nutukta Atatürk’ün kendisi anlatıyor.Yalnız iki şey önemli;
  1.Vahdettin’in görevlendirmesi Atatürk’ün kendisini gölgeleyemez.Çünkü bu olay o dönemde Atatürk ve Vahdettin arasında gizli kalmış.Yani Atatürk milleti kendi adıyla arkasına alıyor.
  2.Ya Sivas’ta ya Erzurum’da (tam hatırlamıyorum) kongrede alınan kararların birinde Cumhuriyeti kuracağının ilk mesajını Vahdettin’e veriyor.bunun üzerine padişahçılar ve Atatürkçüler tamamen ayrılıyor, Vahdettin milli mücadele aleyhine siyaset izlemeye başlıyor.

 3. Siteniz çok güzel.paylaşılan bütün bilgilerin kaynakları olması çok güzel.Dünyada en aziz ve şerefli millet Türk milletidir.Bu millet çok kahramanlar çıkarmıştır tarih boyunca, çıkarmayada devam etcektir.Mayası bozulmamış Türklerden kahraman dogar.Atatürk Türk milliyetcisi bir Türk’dü.Milliyetçiliği sevmeyen bir takım Türk düşmanları tarafından sahiblenilmiştir bugün.Bizler Türk’ler olarak bütün kahraman atalarımızı çocuklarımıza öğretmeliyiz.Sahip çıkmalıyız.Türk tarihine sahip çıkarak yaygınlaştırmalıyız.Dünya Türk’den korkmalı.Türk inancına deger verir ve bu deger dogrultusunda korkusuzca dünyayı titretir.ALLAH Türk!ü korusun.

 4. Rahmetli anaanem Selanikte yan komşu kızı olup 11-12 yaşlarında iken Rahmetli ATATÜRK zabit olarak eve gelmiş.Kız Emin ( Emine ) gel Musta Aganı gör, bak diye çağırmiş. Büyük amcam Salih Bozok dedemin amca oğlu vede akranmışlar. Mahallede beraber büyümüşler.Dede tarafım annesi Zübeyde hanımla uzaktan akrabalık olduğunu anlatırdı.Baba tarafını bilmezlerdi vefat ettiğini söylerlerdi.Ana tarafının kesinlikle ki bu bizimde soy bağlantımız Saruhan beyliğinden gidildiğini biliyoruz.Aydın da olabilir.Yanlız kesin olan bir konu var ki. O da Manastır vede Selanik bölgelerinde sadece Harmandalı ( EFE ) oyunu bizlerde vardır.Diğer bölge ve gelen Türklerde bu oyunu oynamazlar.Konuşulan Türkçe de Ege ağzına daha yakındır.Sarih TÜrkçe konuşulur.Genel adetlerden en önemlisi ise 7 kuşağa kadar akraba evliliği yapılmaz.Ataerkil değil Ana erkil bir toplumuz.Eşler arası boşanma çok nadirdir ki bu törelerimize aşırı aykırı düştüğü zaman olur.Kız çocuklarımız da çok önemlidir okutmayı severiz.En önemli konu ise Bektaşi felsefesini ailede uygularız.Namaz ,oruç ve diğerlerine önem verirriz.Bağnazlığı sevmeyiz.İbadetlerimizi saklı tutmaya çalışırız.Balkan bozgununa kadar kapalı olarak yaşamışızdır.Ancak hiç bir insanı ötekileştirmeden.Kaç gör adeti toktur.Başlık gibi aşağılayıcı kızlarımızı zorla evlendirmeyen imeci felsefesi olan YÖRÜK diye adlandırılan TÜRK üz.

 5. Uydurmak yakışıksız bir kelime olmuş, yazdığınız yorumdan bu sonucu çıkarttık, sanırım bu da bizim hatamız değil demek ki kendi düşüncenizi daha açık ifade etmelisiniz ki başkaları size yanlış anlamasın, yine de biz özür dileriz sizi yanlış anladığımız için…

 6. Ben kaynağın İnternet olduğunu söylerken arama motorlarıyla bu tür bilgilere ulaşılabileceğinizi söylemek istemiştim. Ayrıca, benim bu konuda böyle bir iddiam yok, onu siz uyduruyorsunuz.

 7. Kaynak internet diyerek işin içinden çıkamazsınız, koyun belgeyi, kaynağı ortaya o zaman konuşun, böyle hayasızca iftira atarak, karalamayla bu değeri itibarsızlaştıramazsınız ! herkes haddini bilsin !!!

 8. Bazı kaynaklar, Atatürk’ün Sabetaycı olduğunu iddia ediyor. Kaynak: İnternet

 9. Bunların hepsi ispatlanmamış belgelenmemiş varsayımlar dolaysıyla varsayım olarak ta kalacaktır esas olan belgeli ve kaynaklara dayanan bilgilerdir…

  Saygılarımızla

 10. Oncelıkle slmlar benım aklıma gelen ve kurcalayan sorular bulunmaktadır bunlara acıklık gelırse muteseekır olurum SAYGILAR

  1-) Ataturk gercek Selanıklımıydı MALATYA’da DOGDUNU SOYLEYENLER var ve sonrada selanık’e gectıgını ıdda edenler var

  2-) Ataturk’un gercekten annesı ve babası ”ALİ RIZA EFENDIMIYDI YOKSA ALİ RIZA EFENDI ATATURK’UN” enıstesımıydı ve annesı ıcınde annesı olmadıgını ıdda edenler bulunmakta

  3-) Ataturk’u osmanlı’nın son zamanlarında SULTAN Vahedettin efendı Hazırladıgı ve ingiliz gemısıne bınmesıylede Ataturk’ile bazı ıletısımlerı olmusmudur ANADOLUYA ATATURK’U GERCEKTEN VAHDETTIN EFENDIMI GONDERMISTIR

  4-) ATATURK’UN GERCEKTEN GIZLENEN VASİYETİ VARMIDIR ?
  5-) ATATURK HILAFETI GERCEKTEN KALDRIDI MI YOKSA SADECE ” ASKIYAMI ALDI ”

  SAYGI VE SEVGİLERİM İLE

 11. Sevgili Burak,
  Amacımız burada kimseyi yermek veya eleştirmek değildir, bilgi bizim için önceliktir.Doğru bilgi nereden ve kimden gelmişse takdir eder ve eksikliklerimizi tamamlarız ve bundan da gocunmayız.Ancak sizin verdiğiniz kaynaklara baktık bu kaynakların hiçbir resmi dayanakları bulunmamaktadır, aksi ispatlanmadığı sürece de bunlara itibar etmemeyi tercih ederiz.

  Benim de 23 senedir Turizm ( Acenta / Incoming ) sektöründe üst düzeyde hizmet vermiş biri olarak sizin de Turist rehberi olmanıza sevindim, umarım sizde en az benim kadar bu sektöre hizmet verirsiniz.

  Güzel temenninize ve alakanıza teşekkür ederim.

 12. Lütfen beni yanlış anlamayım siteniz için minnettar olan kişilerden biri de benim.Ankara Üniversitesi Turist Rehberliği mezunuyum inanın burda öğrendiklerimin ve öğrenmekte olduklarımın 10’da 1’ini okulda öğrenmedim.Emeklerinize be yüreğinize sağlık.
  Bunlar baktığım bazı kaynaklar:
  expresscevap.com/ataturkun-kardeslerinin-isimleri-nedir-10816.html
  forum.donanimhaber.com/m_27078267/tm.htm
  eksisozluk.com/ataturkun-kardesleri–608497

 13. Sevgili Burak arkadaşımız, araştırma ve inceleme ruhunuza teşekkür ederiz keşke araştırma sonuçlarınızı da belge ve kaynakları ile bildirseydiniz daha inandırıcı ve gerçkci olmazmıydı ?
  Esenlikler

 14. Galiba yanlışlık var biraz araştırdım hep 6 kardeş oldukları sonucuna ulaştım.
  ”Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’la babası Ali Rıza Bey 1871 yılında evlenmişler.Tam altı çocukları olmuş. Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa Kemal Atatürk,Makbule Boysan Atadan ve Naciye.”

Bir cevap yazın
Önceki
Osmanlı Öncesi Balkanlarda Türkler

Osmanlı Öncesi Balkanlarda Türkler

Makedonya bölgesi tarih boyunca birçok kavmin göç sahası içerisinde yer

Sonraki
Selahattin Eyyubi Türk mü Kürt mü?

Selahattin Eyyubi Türk mü Kürt mü?

Sabırla okumanızı tavsiye ettiğimiz güzel bir yazı… “Tarihçilerin

İlginizi çekebilir