Yanıtla: Türkiye’de Oy Potansiyelleri

Genel olarak katıldığım bir saptama olmuş. Ek olarak bende birşeyler paylaşmak isterim:
1- Öncelikle AKPnin Kemikleşen seçmeni sanıldığının tersine öyle %30 falan değil %10 -15 tir. Bu da eski Milli görüş yani saadet-refah çizgisine oy veren seçmendir ki bunların da bir kısmı yine merkez sağa eğilimlerin. Her ne olursa olsun ben dindar bir partiye oy vereceğim diyen seçmen %5-6 dır. Geri Kalan %5-10 dindarlık önceliği olan kesimdir. Akpnin Kemikleşmiş gibi görünen Diğer %15 i ise “Merkez Sağ” dediğimiz “Anap-Dogruyol” geleneğinden gelen seçmendir ki bunlar hiçbir zaman dindar bir partinin Kemikleşmiş oyu olamazlar. Sağlam bir merkez sağ parti çıkarsa kaçacak kesimdir. Hatta bu kesim MHP ye ve/veya CHP ye oy verebilecek kesimdir. (Bunu Bülent Ecevit ispatlanmıştır).
2- Gelelim “Milliyetçi” seçmene.. Türkiye’de MHP özelinde gibi görünen Milliyetçilik Aslında büyük oranda amacına ulaşarak halkın cok büyük bir kesimine yayılmıştır(%70/80). Ancak bu milliyetçiliğin boyutu yani nüfuz etme oranı değişir. Örneğin AKP-MHP-CHP gibi büyük partilerin hepsi zaman zaman Milliyetçilik ten dem vurur. Bu ülkede Türk Milliyetçiliğini bir argüman olarak kullanmayan tek parti Hdpkk’dir ki onlar da k…t milliyetçiliği yaparlar. CHP nin “ulusalcı” kanadı kendince Milliyetçidir mesela. AKPnin içinde de milliyetçiler vardır. (Dik dur eğilme, Bozkurtlar seninle) sloganı Erdoğan için atıldı mesela. Ki AKP için iç Anadolu gibi milliyetçi bir bölge oy deposudur.
Gelelim MHP ye.. MHP Laik Milliyetçiler ve muhafazakar milliyetçiler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bunun değişik isimlendirmeleri vardır. “ATSIZCIlar- Muhsinciler” “Bozkurtçular-hilalciler” gibi.. muhafazakar kesim iç Anadolu-karadeniz-dogu Anadolu, laik kesim ise akdeniz-ege bölgeleri ağırlıklar. Yani Antalya-izmir-adana daki mhp li Muhalif, diğer bölgelerde ise AKP ye yakın durur. Buda coğrafyanın genel sosyolojik profiliyle alakalıdır. Mhp içinde “Türkçü” yada “Laik Milliyetçi” grubun oyları %5-6 civarındadır. Bunlar Sinan Ogan grubudur. Oy vermeyen “Türkçü” gruplar da bu orana dahildir. Geri kalan %5-6 ise muhafazakardır yani hilalci. Ve toplam olarak %10-12 bi kemik oy yapar. Potansiyel ise %25- sonsuz yani taban %25 tavan ise %75-80 dır. Bu potansiyel tahminimiz ise başta belirttiğimiz her parti seçmeninin az yada çok milliyetçi olmasındandır. Söylediğimiz %12 kemik oy, ilk potansiyel %25 Üstü de lidere ve konjonktür e göre değişir. Meral Ayşenur Merkez Sağa, Sinan Ogan Türkçülere, Ümit Özdağ Hem Türkçü Hem Türkeşçi, Koray Aydın ise tam Türkeşçidir. Bahçeli den bahsetmiyorum.
3- Sol seçmen yani CHP ve Türevleri … Kemikleşmiş oy 25 tir. Liderin durumuna göre %40lara kadar potansiyeli vardır. Lidere göre merkez sağdan ve Laik milliyetcilerden oy alabilir. Ecevit bunu gerçekleştirebilen tek solcu liderdir. Seçmen yapısı olarak Ulusalcılar – Atatürkçüler- Komünistler Ve PKK sevici grupları vardır. Baykal zamanında hakim kafa ulusalcı iken Kemal la birlikte pkk seviciler Hdpkk’ya yakın isimler partiyi ele geçirdi. MHPnin Akpye yakinlasmasinda ki en büyük etken bu olmuştur. Mhp CHP eliyle Hdpkk’yla aynı safta olmaya zorlanmış buna çok az laik milliyetçi göz yumsa da muhafazakar taban karşı çıkmıştır. Bu da MHP-AKP yakınlaşmasını kaçınılmaz kılmıştır.
4- HDPKK… k..tleri temsil ettiğini söyleyen, “barış kardeşlik” türküsünü hiç bırakmayan ancak savaş ve kalleşliğin yegane örneği olan resmi parti ancak gerçekte bir terör şebekesinin adı. Geçek şu ki Kemikleşmiş %5 lik bir tabanı var. Potansiyel 9-10.. %10 barajını geçme hikayesini CHP’ye borçludur. CHP’Lİ milletvekilleri bile geçsin diye oy vermiş sol medya seçim süreci boyunca Hdpkk’ya çalışmıştır. Güney Doğu bölgesi oy deposudur.
5- Milli Görüş.. Büyük bir kısmı AKPNİN değişmesi olsa da hala varlığını sürdüren ve köklü geçmişi sayesinde AKPden sonra bile varlığını sürdüreceğini düşündüğüm partidir. Saadet partisi ve Anadolu Gençlik Derneği hala etkin olarak çalışıyor ve Kemik oyu %3 potansiyeli ise Akpnin aldığı oy oranı kadardır.
6- En İyi ihtimalle kurulacak bir “Türkçü Parti”… şuan ki hiçbir grubun beceremeyecegi (kusura bakmasın arkadaşlarım) bir iştir. Eğer Sinan Ogan yada Ümit Özdağ gibi bir lider etrafında birleşerek iyi çalışır iyi bir rüzgarla %5 kemik taban oluşur. İlk seçimde ki böyle %5-6 İkinci seçimde %10 barajını zorlar hatta geçer. Boyle bir Türkçü Parti nin Potansiyeli yani en fazla alabileceği onaran %20dir. Ötesi bu günün ve yakın geleceğin Türkiyesi için gerçekçi değildir. Ancak böyle bir partinin aldığı oydan çok daha fazla işlevi olacaktır. MHP gibi partiler daha Türkçü bir yaklaşım sergiler Ülke yönetiminde ve genel siyaset daha milliyetçi bir etsene kayar ki bu da tam olarak hedeflere yaklaştırır bizi… Esen Kalın (İSPİR)