Karabağ Sorunu Kapsamında Ermeniler ve Ermeni Siyaseti

7,00

Karabağ sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik önem yüzünden pek çok siyasi gücün kontrolü altına almak istendiği Kafkasya bölgesinde yer almaktadır. Tarihi bir Türk yurdu olan ve bulunduğu konum itibariyle Azerbaycan Ermenistan ve İran topraklarının kontrol etmeyi kolaylaştıran Karabağ’da yaşanan durum bölgesel bir sorun olmanın dışında tarihi geçmişi bulunan uluslararası bir meseledir.

Kökleri Çar I.Petro’ya dayanan Rus politikacısı sonucu işgal edilen Karabağ’a bir Ermeni ülkesi yaratma amacıyla çok sayıda Ermeni yerleştirilmiş ve binlerce Azerbaycan Türkü yaşadıkları topraklardan sürülmüştür. Bölünen Azerbaycan topraklarında Müslümansız bir saha haline getirilmek istenen bölgelerde Türklere karşı başlatılan etnik savaşta 19. ve 20. yüzyıllarda yüzbinlerce masum insan öldürülmüş savaş sırasında bölgenin kültürel mirası de yok edilme gayretine girilmiştir. Sovyet sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılma sürecine girmesiyle birlikte bu bölgeye geçen asırda göç etmiş olan Karabağ’daki nüfus çoğunluğunu ve “her milletin kendi geleceğini tayin etmesi” maddesini öne sürerek bölgenin kendilerine ait olduğunu iddia etmişlerdir. Karabağ Savaşı (1988-1994) sırasında binlerce Türk acımasızca katledilmiş özellikle Hocalı kentinde yüzyılın dramı yaşanmış Azerbaycan Türkleri soykırıma uğramıştır. Ne yazık ki bugün dahi Azerbaycan topraklarının %20’si işgal altındadır.

Halen devam eden sorunun çözümü için Agit ve Minsk Grupları ara buluculuk görevini üstlenmiş durumdadır ancak Ermenistan Kafkasyaya ve Karbağ sorununa yalnızca kendi pencerisinden baktığı müddetçe mesele çıkmaza sürüklenmektedir.

Stokta yok

Kategoriler:

Ek bilgi

Basım

2005

Kondisyon

İyi

Sayfa

224

Yayınevi

Atatürk Araştırma Merkezi

Yazar

Aygün Attar

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Karabağ Sorunu Kapsamında Ermeniler ve Ermeni Siyaseti” için yorum yapan ilk kişi siz olun