İndirim!

Türk Bodun Bilimi Araştırmaları

22,40

Türkler´in Müslüman oluşlarını sadece onların eskiden tek Tanrı´ya inanışları ile açıklamaya çalışanlar, her fırsatta Türk olduklarını açıklayan ama Müslüman olmayan diğer Türk topluluklarının inançlarını hangi mantıkla açıklayacaklardır?

Araplar tarafından kendilerine reva görülen mevali-köle sıfatını kendileri için bir paye gören, tefsir kitapların da kendilerine verilen Ye´cuc ve Me´cuc sıfatını da aynı şekilde kuballenip medrese ve okullarında yıllarca okutan, Arap ordularının Orta Asya Türk toplulukları ile savaşını istila yerine fetih olarak değerlendiren tarihçilerin de tarih bilimiden ne anladıklarını sorgulamak gerekmektedir.

Arap tarihini kendi iç siyasi, politik ve ekonomik çelişkilerinden doğan bir çok hadiseyi (örn. Alevilik-Sünnilik) başlangıçta milli tarihimizi hiç ilgilendirmemesine rağmen Türk tarihinin ana problemleri olarak kabuletme ve onu Türk topluluklarının tarihi, sosyolojik ve hatta etik meseleleri gibi kabullenerek tartışmanın da Türk kültür ve tarihi açısından hiçbir yararı olmadığını bilmek gerekmektedir.

Stokta yok

Kategoriler:

Ek bilgi

Basım

2005

Sayfa

416

Yayınevi

Kum Saati Yayınları

Yazar

Harun Güngör

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Türk Bodun Bilimi Araştırmaları” için yorum yapan ilk kişi siz olun