Türk Dünyası’nda Mandala

Mandala enerjinin resmidir.

Mandala enerjinin daire şekline getirilmiş formudur; manyetik gücü vardır ve sizi içine doğru çeker. Mandala çizerek özünüzü kağıda dökersiniz. Hayallerinizi, umutlarınızı, atalarınıza duyduğunuz özlemi; varsa kalp sızınızı aktarırsınız. İşte bu yüzden mandala, çizenin kendisine özeldir. Kendisini anlatır. Mandala çizdikçe mükemmeliyetçilik duygusundan arınıp, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeyi ögrenirsiniz. Zamanla beyninizin sağ ve sol lobunun dengelenmesindeki rolüne şahit olursunuz. Bu kadim sanatın güzel olan tarafı, çizim kabiliyeti gerektirmemesi. Ahşap boyayanlar, nakış bilenler, dantel oya örenler de aynı güzel sonuçlara ulaşabilir.

Mandala, ünlü psikiyatrist Carl Gustav Jung tarafından da sık kullanılmış bir yöntemdir. Psikanalizin kurucusu olan Carl Gustav Jung, mandala meditasyonunu tedavi destekleyici olarak kullanan ilk psikiyatristtir. Jung, mandalalar gibi yuvarlak çizimlerin insanlara huzur ve sükunet verdiğini söylemiştir.

Mandala kültürü, kırk bin yıl öncesine dayanır aslında. İlk olarak mağara duvarlarına yapılan bazı çizimlerde daire şeklinde desenlere rastlanmıştır. Peki neden daire? Çünkü daire, bütünlüğü simgeleyen bir şekildir. Hem sonsuzluğa hem bedenimize; hem aklımıza hem zihnimize, kısaca her yönümüze uzanan bir şekildir daire. Bununla birlikte manyetik gücü sayesinde sizi içine doğru çeker, huzur verir. Kâh çizerken kâh bulundugu ortamda bunu hissedersiniz.

Kızılderililerin de yaptığı her şey daire içindedir. Çünkü dünyanın gücü her zaman daireler çizerek çalışır ve her şey yuvarlak olmak ister. Kam, sema, semah vb. ritüellerde ise daire şekli esastır. Hinduizm’de ve Budizm’de de meditasyon, ritüel amaçlı kullanılan mandalanın birçok tabiri var. Bunlardan en yaygını: Mandala sanskritçe bir kelime olup çember/daire anlamına geldiğidir. Manda:Enerji/Öz La:Kap =Enerjiyi tutan, koruyan kap demektir.

Peki mandala kadim Türk dünyasının neresindedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim:atalarımızın yaptığı hiçbir şey tesadüf ya da sebepsiz değil. Barınma, giyim, süslemeler, aksesuarlar, dini ritüeller gibi olgularda dünyanın her yerinde olduğu gibi Türk dünyasında da mandalaya rastlamak mümkün. Her biri muhteşemlik, güç ve hayata tutunma enerjisi veren kutlu sembollerle bezelidir. İlk olarak kutlu Türk mandalası şanırak ve otağ ilişkisini inceleyelim.

KUTLU TÜRK MANDALASI ŞANIRAK

Şanırak, otağın içinde en mühim vazifeyi taşıdığından en büyük hizmeti görür. Göğe yakındır, yere koyulmaz ve başka yüklerle karıştırılmaz.

(Ek Bilgi: Daire şekliyle evreni, dört dilimli oluşu dört yönü sembolize eder. Göğün enerjisini toplayarak kişilere esenlik verir.)

Gök Tengri inancında tabiat kutsaldır. Otağ Şanırak’tan ışık hava alır:

-Işıksız havasız hayat yoktur, Şanırak’tan ışık hava alınır.

-Otağsız mekan yoktur, mekansız da vatan yoktur!

1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Türk devletlerinden Kırgızistan Şanırak sembolünü bayrağına, Kazakistan ise devlet armasına taşımıştır.(Türkiye’de Türk Dünyası – 2. Bölüm – TRT Avaz)

TÜRKMENİSTAN’DAN MANDALA ÖRNEKLERİ

-Türkmen kadınlarının mandala kolyelerinde yine dört yön sembolü göze çarpıyor.

Geçmişini, kökenini ve kültürünü bilmeyen bir halk, kökü olmayan bir ağaca benzer. Köklü tarihe sahip Türk Milletinden bir birey, hobi olarak da olsa araştırma yaptığında sanattan modaya, müzikten kişisel gelişime, kadar hangi alana yönelirse yönelsin, orada atalarından izler bulacaktır. Doğu, batı, kuzey, güney hangi yöne dönerse dönsün durum değişmeyecektir.

Her şeye rağmen tıpkı Türkistan(Orta Asya)Türkleri gibi atalarının kadim geleneklerini yaşatanlara, atalarının kadim izinden gidenlere esen olsun.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt en zengin 20 kadın voleybolcusu arasında

Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt en zengin 20 kadın voleybolcusu arasında

Voleybolda dünyanın en zengin kadın sporcuları belli oldu

Sonraki
Kazakistan, İran arasında heyetler arası görüşme

Kazakistan, İran arasında heyetler arası görüşme

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği

İlginizi çekebilir