Oryatlar

Moğolistan’ın kuzey batısında, Çin’de ve Rusya’da yaşayan Oryatların birçok kolu vardır. Çin’de 115 bin Targut, 40 bin de Köknur Oryatları yaşar. Şamanist olan Oryatlar diğer Türk kardeşleriyle iç içe yaşarlar. Tuva olarak da bilinirler.

Oryatların nüfus ve oturdukları yerlerle birlikte çeşitli boyları şunlardır: Dörvödler (Derbed) 70 bin nüfuslu Derbedler Uvs aymağında ve Uvs gölünün kenarında yaşarlar.

Targutlar Moğolistan’daki nüfusları 13 bin olan Targutlar Hovd aymağında yaşarlar. Hovd şehrinin güneyinde ve Bürenhayran şehrinin kuzeyinde ve güneyinde otururlar.

Sahcinler Targutların bir kolu olan Sahcinler, Hovd aymağının ortasında ve doğusunda yaşarlar. Nüfusları 30 bin civarındadır. Bayadlar (Bait) 47 bin nüfuslu Bayadlar Hovd aymağında, Har Us Nur gölünün doğusunda yaşarlar. Darhadlar 17 bin nüfuslu Darhadlar, Moğollaşmış Türklerdir.

Öld (Eleut) Hovd’un kuzeyinde yaşarlar. Çok azı da Arhangay aymağında yaşayan Eleutların nüfusu 15 bindir. Mingatlar (Miyangatlar) 6 bin nüfuslu Mingatlar, Uvs oymağındaki Har Us Nur gölünün kuzeyinde yaşarlar.

Oryatlar
Oryatlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki
Nogay Türkleri

Nogay Türkleri

Nüfus : 1

Sonraki
Çiğil Türkleri

Çiğil Türkleri

İlk Müslüman Türk Devleti “Karahanlılar Devleti”ni kuran, büyük bir kavimdir

İlginizi çekebilir