Naymanlar

Nayman, Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan’da yaşamış göçebe kabile. Kökenleri bilinmemekle birlikte Türk dilleri konuştukları için Türk halklarından olduğu tahmin edilmektedir. Bugünkü Kazakistan’ın kuzeydoğusu ile Moğolistan’ın batısında yaşamaktadır.
Tarih
Cengiz Han zamanında Nayman Devleti bölgenin en güçlü ordusuna sahipti. Cengiz Han, Naymanlar ile Kereytler arasındaki husumetinden istifade ederek ikisini savaşa itti ve güçsüzleşen her iki hanlığı kolayca ele geçirdi.
Günümüzde Naymanlar
Kazakların Orta Cüzünün 7 büyük oymağından biridir.Naymanlar günümüzde Kazakistan’ın Doğu Kazakistan, Semey, Jezkazgan, Kızılordu ve Çimkent vilayetlerinde, Çin Halk Cumhuriyetinin İle, Altay, Tarbagatay bölgelerinde ve Moğolistanın Bayan Ulgey bölgesinde yaşamaktadırlar. 1952 de Ön Altay’dan göç ederek Türkiye ye gelen Kazak grupların içerisinde de Naymanlar vardı. Türkiye üzerinden Fransa Almanya İsveç Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de Naymanlar bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan Naymanların nüfusunun 3.800.000 kişi olduğu bilinmektedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Yugurlar (Sarı Uygurlar)

Yugurlar (Sarı Uygurlar)

Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi olarak tanınmış 56 etnik

Sonraki
Öngütler

Öngütler

Tarihte Ongut ya da Öngüt olarak anılan ve Cengiz Han Hanedanı ile akrabalık

İlginizi çekebilir