Makedonya Türkleri

Nüfus: 97.500

Bulundukları başlıca şehirler: Üsküp, Manastır, Gostivar, Kalkandelen, Ohri, Resne

Bölgedeki Türk toplulukları bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar. Kosova ve Sancak’ta Türk Demokratik Birliği Hareketi Türkleri temsil etmektedir.
Tarihçe
Makedonya’dan birçok kavim gelip geçmiştir. Hunlar, Avarlar, Kumanlar, Peçenekler ve Osmanlı Türkleri uzun süre bölgede yaşamışlardır.1300 yılından sonra da Anadolu’dan Makedonya’ya çok sayıda Türk göçmen yerleştirilmiştir.1953 yılında, Makedonya’da 203 bin Türk yaşarken bu nüfus bugün 97 bin beş yüze inmiştir.

Ekonomi
Makedonya’da Türkler tarım, hayvancılık ve ticaretle uğraşmaktadırlar.

Siyasi Yapı
Makedonya’da bugün “Türk Demokratik Birliği” kurulmuş ve bölgede yaşayan Türkleri temsil etmektedir. Makedonya’da Türkçe gazete, dergi yayınlanmakta olup, aynı zamanda Türkçe radyo yayınları da yapılmaktadır.

Eğitim
Makedonya’da Türkler arasında eğitim Türkçedir. Doğu Makedonya’da dört yıllık Türkçe eğitim alma hakkı vardır. Halen mevcut ilköğretim kurumlarında 264 öğretmen görev yapmaktadır. Gostıvar’da bir genel lise ve bir meslek lisesi ile Kalkandelen’de bir meslek lisesinde Türkçe öğretim yapılmaktadır. Üsküp’te de bir lise’de Türkçe öğretim verilmektedir. Üsküp ve Manastır Üniversitesinde Türklere çok az bir kontenjan ayrılmaktadır. Ülkede ayrıca Türk özel teşebbüsünün açtığı Türk okulları vardır. Makedonya Türkleri bu okullara yoğun ilgi göstermektedir. Ayrıca, Kosova ve Sancak bölgesinde de Türklerin sayısı 2 bine ulaşmıştır. Burada Türkler Türkçe eğitim görmekte olup en çok Priştine kentinde toplanmışlardır.

Makedonya Harita
Makedonya Harita
Makedonya Bayrağı
Makedonya Bayrağı

 

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın
Önceki
Karadağ Türkleri

Karadağ Türkleri

Karadağ’da yaşayan Osmanlı döneminde bölgeye yerleşen Türk kökenli

Sonraki
Kumandılar

Kumandılar

Kumandı’lar kendi tabirlerince “Kumanda-Kiji’ler, yalnız az, bir kısmıyla

İlginizi çekebilir