Cunni Mağarası ve Kadim Türkler

Atlı Süvari - Erzurum Cunni Mağarsı
Atlı Süvari – Erzurum Cunni Mağarsı

 

Erzurum, Karayazı Cunni Mağarası’nda Oğuz damgalarının yanında çeşitli resimler de var. Bunların en çarpıcısı da hiç şüphesiz süvari resmi. Hemen hemen bütün alanların ortak resmi olan süvari, burada da kendini gösteriyor.
(Resim : Servet Somuncuoğlu – Açıklama : Atlas Dergisi )

Erzurum’un güneydoğu ilçelerinden Karayazı’nın Salyamaç Köyü’nün 6 km. kuzeydoğusunda bulunan Cunni Mağarası; Türk iskan izlerinin tespiti noktasında önemli bir merkez olarak karşımıza çıkmaktadır. Cunni Mağarası’nda yapmış olduğumuz incelemede mağaranın erken dönemlerden itibaren kullanılmış olduğu gözlemlenmiştir. Mağaranın iki bölümünün ilkinde apsisli bir Orta Çağ kilisesi, doğuya bakan büyük bölümde ise erken dönemde kullanılan ve damgalarla tasvirlerin yer aldığı bölüm kullanılmaktadır. Bu bölümde yer alan 50 adet damga, işaret ve tasvirlerde Oğuz Boyları’ndan 12 boyun, 29 çeşit damgası, runikharşer ile süvari, dağ keçisi motişeri belirlenmiştir. Cunni Mağarası’nda tespit edilen bu Oğuz boyları şunlardır:

Üç Oklardan, Gök-Han’a bağlı; Peçenek- Çuvaldır / Çuvaldar- Çepni, Dağ-Han’a bağlı; Saldur- Eymur Ula-Yundlu (Alayuntlu), Demir-Han’a bağlı; İğdir (Yigdir)- Bügdüz, Boz Oklar’dan, Yıldız-Han’a bağlı; Afşar (Avşar), Ay-Han’a bağlı; Yigır (Yazır) ve Gün-Han’a bağlı; Bayat- Kayı.
Doç. Dr. Alpaslan Ceylan’ın

“Doğu Anadolu’da Kaya Resimlerinin Türk Tarihi Açısından Önemi” makalesinden

Cunni Mağara Resimleri - Erzurum
Cunni Mağara Resimleri – Erzurum

_____________________________________________________________________________________________

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki
Hakkari Trişin Yaylası Kaya Resimleri

Hakkari Trişin Yaylası Kaya Resimleri

Hakkari Bölgesi’nin önemli kaya resimleri bölgesi hiç şüphesiz Trişin

Sonraki
Tarihte Türk Adı

Tarihte Türk Adı

Bugün ilim dünyasında, umumiyetle, “Türk” adının M

İlginizi çekebilir