“Buz Prenses (Ukok Prensesi)” Mumyası

Ukok Prensesi tahrip olmamış Pazırık kurganlarına bulunan en ünlü mumyadır. Buz Prenses veya diğer adıyla Ukok Prensesi, Rus arkeolog Natalia Polosmak tarafından 1993 yılında keşfedilmiştir. Ukok Prensesi genç bir kadın olması itibariyle Pazırık kültürünün nadir bir örneği olarak ön plana çıkmaktadır. O, M.Ö. 5. yüzyılda gömülen ve kurgan olarak bilinen tam bir törensel ahşap mezar odasında bulundu. Onun kurganında ayrıca altı at bulundu. Buz Prenses yaklaşık 2500 yıldır gömülüydü.

Ukok Prensesinin portresi kafasının fasiyal rekonstrüksiyonundan (facial reconsruction) esinlenerek çizildi.

Tabutu bir çam türü olan karaçam ağacının içi boş gövdesinden yapılmıştı.  Tabutun dış yüzeyi deriye oyulmuş geyik ve kar leoparı tasviri gibi imgelerle süslenmişti. İskitler altın, ahşap, deri, kemik, bronz, demir, gümüş ve elektrum (altın-gümüş alaşımı) gibi çok çeşitli malzemelerde çalıştılar.

Definden sonra mezar odasının tüm içeriğinin donmuş yağmur suyu ile dolduğuna ve mezarın tüm içeriğinin 2500 yıldan uzun bir süredir tamamen donmuş toprakta korunmuş olarak kaldığına inanılmaktadır. Tabut, dikili on beş yaldızlı ahşap kuşuyla tasarlanmış cadı şapkasına benzeyen yüksek bir keçe şapkanın sığabilmesi için yeterli büyüklükte yapılmıştı. Buz Prensesin iyi korunmuş vücudu turba ve ağaç kabuğu kullanılarak başarılı bir şekilde mumyalanmıştı, tabutun içinde o uykudaymış gibi yatırılmıştı.

Muhtemelen 25 yaşında genç bir kızdı. Fiziksel olarak saçları hala sarıydı. 168 cm boyunda olduğu tahmin edilmektedir. Başparmağında ve kollarında hayvan şeklinde dövmeler sergiler.  Başparmağı üzerindeki hayvan şekli çiçeklerle biten boynuzlarıyla bir tür geyiği gösterir.

Onun genetiğine ilişkin kalıtsal yapısı veya kalıtımsal dış görünüşü tartışmaya yol açtı.

Ukok Prensesi havaya maruz kaldıktan ve eridikten sonra küflenerek bozulmaya başladı. Onun kurgandan ilk çıktığı halini gösteren çok fazla fotoğrafı yok.

Bölge insanları arkeologların Buz Prensesi rahatsız edip kaldırarak birçok doğal felakete yol açtıklarına inanıyorlar.

Ukok Platosundaki mezar alanlarını kazmaktan özellikle Rus arkeologları hariç tutan bir yasak Buz Prensesi ve sanat eserlerini geri getirmedi.

Sheridon Rayment
Çeviri; Nebil Karaduman

Buz Prenses Dövmeleri
Buz Prenses Dövmeleri
 width=
Buz Prenses Dövmeleri
Total
0
Shares
Comments 1
Bir yanıt yazın
Önceki
Tomris Hatun

Tomris Hatun

Yüce Hakan Tomris Hatun, Hz

Sonraki
Mavi Bebek Mumyası

Mavi Bebek Mumyası

“Mavi Bebek ” Çin’in Taklamakan çölündeki Tarim Havzası bölgesinde yapılan

İlginizi çekebilir