Asena Değil Asil Kurt

“A-shih-na (Açina-Aşina)” sözcüğü, eski Moğol dili olan “Siyen-pi” dili asıllı olmakla beraber “dişikurt” değil “asil kurt” anlamındadır.

Türeyiş destanı dikkatli incelendiğinde Oğuz Kağan ile çiftleşen dişi kurt’un “Kao Çang”‘ın (Turfan)’ın kuzeybatısında bulunan bir dağın üstündeki mağaraya kaçtığı ve bu dişi kurt’un onerkek çocuk doğurduğu bunların hepsinin bir soy adı aldığı bunlardan birisininde A-shih-na(Aşina) adı aldığı, Göktürklerinde bu soydan geldiği apaçık yazmaktadır. Kısacası “Aşina”, ülkücü kesimin telafuzu ile “Asena” dişi kurt anlamına gelmemektedir.

Total
0
Shares
Comments 2
  1. dişi kurt Türk mitolojisinin bir sembolüdür… Sirius A ve B yıldızı tüm dünya da milletlerin bildiği ve günümüzde de evrenin merkezi mi acaba diye düşünülen bir yerdir diğer milletlerin o tarihlerde bunları nasıl bildiği konusu ayrı konuşulması gereken Atatürk ün araştırmalarının temelini oluşturan bir temel noktadır. onlar ayrı ayrı konuşulur buradaki konuya gelelim dişi kurt mısırlarda köpek rumlarda da tilki sembolüyle gösterilen yıldızlardır bu iki yıldız yoğunluğu birbirinden farklı ve birbirinin etrafında dönmektedir evren de bunların… Türklerde de bu yıldız yön bulmada kullanılan diğer yıldızlardan biridir ve hayatın evrenın ve yeryuzunun kaynağı olduğu dusunulmektedır Türkler gücünü bu yıldızdan alır dişi kurt ile sombolize edilir… yani ortada gerçek kurt yok… ergenekona giderken izlenen yolu o yıldıza göre bulmuşlardır…

Bir yanıt yazın
Önceki
Başkurt Destanı ‘Ural-Batır’

Başkurt Destanı ‘Ural-Batır’

Başkurtlar – Ural bölgesindeki Başkurdistan Cumhuriyetinin asıl nüfusunu

Sonraki
3 Mayıs Neden Türkçü Günü ?

3 Mayıs Neden Türkçü Günü ?

Türkiye’de Cumhuriyetin ilanından sonraki ilk 25 yılda Türk toplumu

İlginizi çekebilir