Amerika’nın Ön-Türkler Tarafından Keşfi

Amerika’nın Norveçli Türkler Tarafından keşfi,

Yazı karşılaştırması:

* UW-ÏL, kutsal halk, yazısının biraz değişik şeklini,UW-ON, Kutsal On Milleti anlamıyla, İstanbul / Erenköy yazıtında görmekteyiz,

* AW ise, K.Mirşan’ın 2004 yılında yazmış olduğu Ön-Türklerin Skandinavya Yazıtları kitabının 52 numaralı Norveç yazıtında biraz değişik olarak, aynı kitapta 11 numaralı İsveç yazıtında yan yatmış, uçlarından bitişik iki(V) şeklindedir.

* İstanbul/ Erenköy yazıtında ise yan yana bir çift VV hâlindedir.

* ÏL sözünü, aynı kitabın 2 ve 32 numaralı yazıtlarında Y şeklinde görüyoruz.

* B damgası 29 numaralı yazıtta, P damgası 2 numaralı yazıtta, (s)okunan I damgası, 12 numaralı yazıtta geçiyorlar..

Haritada,

* Norveç’ten başlayan yol

* İzlanda’ya varmaktadır; ada tümüyle Ön-Türklerle meskûndur. Çizilen yol,

* Grönland güney ve batı kıyılarına varmaktadır. Oradan,

* Labrador yarım adasının ucu,

* Baffin yarımadası,

* Newfoundland Adası,

* Nova Scotia adası,

* Florida yarımadasının ucu… Belki doğrudan buraya gelinmiş olabilir.

Bu yol üzerinde Norveç’ten yola çıkan Ön-Türkler, yukarıda sıralanan yerlere yerleşmişler, bölüm bölüm öteki noktalara gitmiş olacaklardır.

Bilindiği gibi Amerika, 1492’de Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiş ve de Amerigo Vespucci tarafından Amerika adı verilmiştir..

Fakat, 13.y.y.’da İzlanda’da yazılmış LAND-NAMABOK (arazi edinme kitabı)na göre,

* 985 yılında KIZIL ERİK, İzlanda’dan keşif amacıyla 24 gemisiyle yelken açar ve Grönland’a ulaşır. Orada kurdukları koloni ile 500 yıl yaşarlar ve bilinmeyen bir nedenle 15. yüzyılda yok olurlar. Efsaneye göre,

* Erik’in oğlu LEİF, 986 yılında yola devam eder, Vinland adını verdiği memlekete varır. Burada, Skraeling adıyla tanınan bir halkla ticaret yaparlar. Fakat bu halk tarafından devamlı hücuma uğradıklarından, Grönland’a dönerler.

Arkeolojik kazılarda Baffin adasında, göğsünde OQAÇ(haç) işareti bulunan bir ağaç heykelcik, Labrador’da bir terazi parçası ve yün kumaş parçası gibi şeyler bulunur. Newfoundland’da l’Anse aux Meadows’ta bina temelleri ve bronz, kemik iğneler, ABD’nin Maine devletinde 1067-1093 tarihli bir Norveç parası bulunur.
K.Mirşan’ın yaptığı tarih tespitlerine gelelim:

Haritanın üzerindeki yazılar kürsiv, yani yuvarlaklaşmış yazı şeklidir, fırça ile yazılmış olmalıdır ; bu görünüşü ile yazı (-600)(eksi altı yüz) yıllarına ait olan ALTI YARIQ TÏGİN’le eşleşmektedir.

Altı Yarıq Tïgin, Daryüs’ün İskit seferini naklettiğine göre (-600) tarihi doğrudur.

Ayrıca, Newfoundland’da bulunan kemik iğne, Başkurdistan’da, Aq-Ïdil ve SÏm ırmaklarının birleştiği yerdeki Aktaş köyü mezarlığında bulunmuş kemik iğne ile eş olduğuna göre (-3 /- 2)nci yüzyılları düşünmek gereklidir.

Sonuç: AMERİKA’NIN, ÖN-ATALARIMIZ TARAFINDAN (- 600 /- 300) YÜZYILLARI ARASINDA KEŞFEDİLMİŞ OLDUĞU ORTAYA ÇIKMAKTADIR.(Türkbükü, 22.09.2005)

Kâzım Mirşan’ın verdiği diğer kaynaklar: Murat Adji, 2001, Kıpçaklar ve Oğuzlar, Türklerin ve Büyük Dala’nın Ortaçağ Tarihi, Moskova s. 136-137-213.

Daha çeşitli bilgi için: Kâzım Mirşan , AT-OY ÖGÜNTÜN ËMİNİS (Türk ve Çinli takvimleri, İslâm öncesi Kürt tarihi, Tatar tarihi.)

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki
Tabgaç Türkleri

Tabgaç Türkleri

TABGAÇLAR KİMDİR?

Sonraki
Türk Bayrağını Oluşturan Öğelerin Anlamı

Türk Bayrağını Oluşturan Öğelerin Anlamı

Türk mitolojisinde, Türklerin renklerle ilgisi önemli bir yer tutar; mavi (gök

İlginizi çekebilir