Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı’nın Gelişim Sürecini Paylaştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı “Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Hayaldi, Gerçek Oldu” paylaşımında, “Büyük güç rekabetinin hızlandığı bir dönemde, köklerimizin bulunduğu coğrafyamızla ilişkilerimizi daha da derinleştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından “Türk Devletleri Teşkilatı, Girişimci, İnsani ve Etkili Dış Politikamız” mesajıyla TDT’nin gelişim sürecini ve buna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Çavuşoğlu, 2009’da kuruluşuna öncülük ettikleri Türk Konseyini 2021 İstanbul Zirvesi’nde Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) dönüştürdüklerini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan’ın tam üye, Macaristan ve Türkmenistan’ın gözlemci üye olmasıyla aile meclisini daha da genişlettiklerini vurguladı.

Türkiye’nin 2022’deki Dönem Başkanlığı sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) anayasal adı ve bayrağıyla TDT’nin gözlemci üyesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “TÜRKPA, TÜRKSOY, Uluslararası Türk Akademisi ile Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfını Teşkilatın çatısı altında topladık.” ifadesine yer verdi.

Teşkilat bünyesinde merkezi İstanbul’da olacak Türk Yatırım Fonu’nu kurduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Büyük güç rekabetinin hızlandığı bir dönemde, köklerimizin bulunduğu coğrafyamızla ilişkilerimizi daha da derinleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki
‘Yedi Güzel’ müzik topluluğu, Türk kültürünü dünyaya tanıtıyor

‘Yedi Güzel’ müzik topluluğu, Türk kültürünü dünyaya tanıtıyor

Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı tarafından kurulan 'Yedi Güzel' adlı

Sonraki
Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt en zengin 20 kadın voleybolcusu arasında

Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt en zengin 20 kadın voleybolcusu arasında

Voleybolda dünyanın en zengin kadın sporcuları belli oldu

İlginizi çekebilir